Ninu Exclusive

Szemkontaktus babáknál – mit érdemes tudni róla?

Abban a pillanatban, mikor a szülő és a baba szeme valami igazán különleges dologgal találkozik, egy érzelmi kapcsolat jön létre köztük. De miért fontos az odafigyelés fejlesztése? Hogyan tudunk segíteni gyerkőcünknek ebben? Ismerkedj meg jobban ezzel a témával cikkünkben, hogy megtanulhasd, hogyan ösztönözheted babádat a szemkontaktus kialakítására.

(Írta: Dr. Dana Erhard-Weiss)

„Hé, téged ismerlek!”

A tekintet megtartása, és az odafigyelés az egyik első olyan mérföldkő a babák életében, ami különösen izgalmas! A szülők ekkor már tisztában vannak vele, hogy babájuk végre „látja”, felismeri őket, és hogy fontos szerepük van ebben. Ahogy arról már szó volt, egy különleges érzelmi kapcsolat jön létre a szülő és a baba között, amint szemük valami érdekes dologgal találkozik. A köztük lévő kölcsönös pillantás egy megosztott kommunikációs tapasztalat, ami információt ad a kölcsönös érdeklődésről és kapcsolatról, valamint a lelkiállapotukról és általános érzéseikről a gesztusokon, arckifejezéseken, mosolyokon keresztül.

A tekintet fontossága

Az odafigyelés fejlődése érzelmi és intellektuális szempontból is fontos – különös jelentőséggel bír a korai kötődés kialakulása során és jelentős szerepet játszik a világról és az érzelmekről szóló információk megszerzésének folyamatában. Mikor a gyerkőc látja a szüleit, a szemeket és az arcokat, asszociációkat kezdeményez: az étel és az etető között, hangok és személyek között, egy mosoly és annak jelentése között…

Ennek a fejlődési mérföldkőnek szintén nagy hatása van arra, hogy a gyermekek nyugodtan és szabályozottan fejlesszék képességeiket, hogy kötődni tudjanak másokhoz és kapcsolatba tudjanak lépni velük, és hogy különböző típusú kommunikációt kezdeményezzenek, vagy reagáljanak rájuk. Később, mikor a babák képesek már követni szüleik pillantását, lényeges információt is meg tudnak osztani velük. Ez egy alapvető készség, amely ahhoz szükséges, hogy élvezhessék a közös játékot emberekkel vagy tárgyakkal, illetve kulcsfontosságú képesség a nyelv és a szókincs fejlesztésében. Ha a szülő és a gyerkőc egyaránt ugyan azt a tárgyat keresi, és a szülő megnevezi, vagy körülírja azt, létrejön a kapcsolat a látott dolog és a szó között.

A tekintet fejlődése

A tekintet, odafigyelés ugrásszerűen fejlődik a babáknál:

  • A pici születés után 7 órával különösen érdeklődni kezd anyja arca iránt, és megmutatja, hogy képes utánozni a körülötte lévő emberek arckifejezéseit.
  • 6-10 hetes korában már szándékosan irányítja tekintetét azáltal, hogy közvetlenül a szülőre néz és rajta tartja pillantását.
  • 3 hónaposan követni tudja anyja mozgását is különböző távolságokból.
  • 9-11 hónapos korára pedig kifejleszti azt a képességét, hogy a szülők pillantását is kövesse. Ez azt jelenti, hogy megérti, a szemnek az a feladata, hogy lásson vele.

A baba tekintetének e fejlődési lépései nem csak a kialakult, különleges kapcsolatot jelzik, hanem azt is, hogy a baba idegrendszeri és kommunikációs képességei szintén fejlődnek. A szemkontaktus létrejöttével demonstrálja, hogy tudja, mi az az arc, hogy az agya felismer egy ismerős arcot, és megérti, hogy az arckifejezések azt jelzik, hogyan érzi magát egy ember.

Hogyan ösztönözhetik a szülők a szemkontaktus kialakulását?

A babák és a szülők közti kölcsönös tekintet rendkívül természetes és örömteli. Mindazonáltal, minden babának és minden szülőnek meg vannak a saját igényei, tendenciái, így időbe telik, amíg megtalálják a megfelelő egyensúlyt. Íme néhány tipp, hogyan igazítsd és közvetítsd a világot babád számára úgy, hogy közben figyelembe veszed különleges igényeit és fejlődési tendenciáit:

  • A tekintet babáknál nagyon rövid ideig tart, ne várj hosszú, koncentrált pillantásokat.
  • Ne kényszerítsd babád a szemkontaktus kialakítására különösen akkor, ha éhes, fáradt vagy ideges. Vannak csodálatos módszerek az odafigyelés finom ösztönzésére, mikor a baba elégedett és éber.
  • Élete első néhány hónapjában, ha a babát kb 10-20 hüvelyk távolságra tartod az arcodtól, megkönnyíti a tekintet és a figyelem kialakulásának fejlődését.
  • Mikor a baba direkt a szülőt bámulja, lehetőség van a gyerkőc látómezején belül különböző interakciókra, mint a mosolygás, éneklés, beszélgetés és egyéb gesztusok, még akkor is, ha az elején kínosnak tűnik. Ezeket a jelentőségteljes interakciókat a baba értelmezi az agyában, így fejlődésüket ez is nagymértékben befolyásolja.
  • Általában jobb megvárni, amíg a baba szemügyre vesz téged és kapcsolatba lép veled. Mikor ez megtörténik, próbálj meg nem félni.
  • A kölcsönös pillantással a ragaszkodást is lehet segíteni, ha érintés és/vagy hang kíséri.
  • Amikor a baba a szülőre, vagy egy tárgyra néz, az objektumra mutatás és megnevezés megkönnyíti a nyelv fejlődését.
  • Az emberi arc erős vizuális inger – a picinek néha csak egy kis távolságra van szüksége az érkező információk sokaságától. Amikor elfordítja a fejét, vagy kerüli a pillantást, az nem az érdektelenség, vagy az elutasítás jele, hanem inkább egy olyan módszer, amivel azt mondja: „Már elég volt, szükségem van egy kis időre a feldolgozáshoz.”

Fontos tiszteletben tartani a baba szenzoros képességét is. Néhány gyerkőc érzékenyebb az érzékszervi ingerekre, és gyakrabban kerülhetik a szemkontaktust. Másoknak viszont valószínűleg intenzívebb stimulációra van szükségük, hogy összpontosítsanak, és hogy jobban észrevegyék a gesztusokat és a vicces arcokat.

Babád megértése

Ha úgy érzed, hogy babádnak 3 hónapos kora után nehézséget okoz a szemkontaktus, fordulj szakemberhez, aki segíteni tud neked ebben a helyzetben. Ők rendelkeznek olyan eszközökkel, amikkel ellenőrizni tudják a baba látását, érzékszerveit, feldolgozási képességeit és más fejlődési területeket. Gyakoriak a látással, tekintettel kapcsolatos kisebb problémák, amiknél a professzionális tanácsadás nagy segítség lehet.

Babád odafigyelési képességeit és a szemkontaktust ezekkel a termékekkel tudod te is fejleszteni: